Automatyka w nowoczesnych chłodniczych instalacjach kaskadowych

Obok ogrzewnictwa, jednym z najistotniejszych działów współczesnej techniki jest chłodnictwo, którego rola, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, jest dziś nie do przecenienia. O ile więc ogrzewnictwo opiera się na utrzymaniu optymalnie wysokich temperatur, o tyle zadaniem chłodnictwa jest działanie przeciwne - w konkretnych pomieszczeniach temperatura musi osiągać odpowiednio niskie wartości.

W tym celu wykorzystuje się rozmaite urządzenia chłodnicze, jak choćby agregaty, które - ze względu na różną budowę i przeznaczoną im rolę - występują w wielu rodzajach i modelach. Jednym z powszechnie wykorzystywanych agregatów jest agregat kaskadowy.

Aby zrozumieć zasady działania agregatu kaskadowego, trzeba sobie uzmysłowić, jak jest zbudowany. Podstawą działania tego urządzenia jest zamontowanie systemu kaskadowego, to jest instalacji, na którą składają się dwa obiegi - wysokotemperaturowy i niskotemperaturowy.

Ten pierwszy działa w oparciu o wykorzystanie amoniaku jako czynnika chłodniczego. Obieg niskotemperaturowy natomiast do chłodzenia wykorzystuje dwutlenek węgla. Dlaczego w jednym urządzeniu przeznaczonym do chłodzenia wykorzystuje się nie jeden a dwa czynniki pośrednie?

Większość znanych nam urządzeń chłodniczych opiera się przecież na wykorzystaniu tylko jednego - amoniaku - jako najpopularniejszego czynnika chłodniczego. Poza jego niewątpliwymi zaletami chłodzącymi, amoniak ma jednak tę wadę, że nieumiejętnie wykorzystywany, może wybuchnąć. Jest też toksyczny, co sprowadza realne zagrożenie dla człowieka i środowiska.

W bardzo niskich temperaturach, amoniak nie jest aż tak wydajny jak dwutlenek węgla, dlatego wszędzie tam, gdzie konieczna jest duża efektywność pracy maszyn chłodniczych, łączy się zalety amoniaku i dwutlenku węgla, tworząc w pełni zautomatyzowane agregaty kaskadowe.

Automatyka odgrywa tu niezwykle ważną rolę. Dzięki zamontowaniu na agregatach układów sterowania, zmniejszamy do minimum konieczność nadzorowania pracy urządzenia przez człowieka. Agregat pracuje automatycznie, wystarczy tylko przy jego instalacji ustawić odpowiednie parametry działania.

Agregaty kaskadowe są niezwykle wydajne, a przy zastosowaniu rozwiązań z zakresu automatyki, są też bardzo bezpieczne. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, gdyż podłączenie takiego agregatu wymaga fachowej wiedzy.

Podstawą działania agregatu, oprócz czynników chłodzących, jest sprężarka. Dla agregatów o dużej wydajności, a więc takich, które są montowane na wielkopowierzchniowych halach przemysłowych, do chłodzenia przez długi czas w bardzo niskich temperaturach, wykorzystuje się sprężarki śrubowe.

W przypadku mniej zaawansowanych instalacji, podstawą działania agregatu kaskadowego staje się wykorzystanie sprężarek tłokowych. Wybór sprężarki w dużym stopniu determinuje wydajność pracy całej instalacji z agregatem, dlatego warto się wcześniej zorientować, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku bardziej odpowiednie.

Nawet najbardziej zaawansowane instalacje wymagają jednak okresowego ich serwisowania i przeglądu. Takie usługi gwarantują zazwyczaj konkretne firmy produkujące urządzenia chłodnicze.

W dzisiejszych czasach, kiedy rozwijają się coraz to nowe technologie, nawet taka kontrola staje się jednak dużo łatwiejsza. Maszyny chłodnicze coraz częściej wyposażane są w czujniki, które czuwają nad właściwą pracą urządzenia. Dzięki automatyce, szybciej więc można wykryć nawet najmniejszą usterkę.